Antioksidan Deposu Propolis Nedir

AntiOksidan Deposu Propolis Nedir?

Anti oksidan Deposu Propolis  kış aylarının ve yaz aylarının vazgeçilmez bitkisidir. Bin bir derde deva hastalıklara şifa olan Propolis ‘in tedavisi zor ve hatta bulunamamış olan hastalıklar üzerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Propolis ham maddesi arıların ürettiği reçineden oluşmaktadır. %50 arı reçinesinden elde edilen Propolis ‘in güvenilir kaynaklardan bulmak zor olsa da Ebalım firmasından gerçek Propolis bulabilirsiniz.

Halk arasında preboli ya da arı zamkı olarak tabir edilir. Bu tabiri herkes duymuştur. Propolis, arıların peteklerinin içerisindeki temizliği sağlamak ve doğadan gelecek böcek, mantar, bakterilere karşı kovanı korumak, bal peteklerini korumak için geliştirmiş oldukları bir savunma mekanizmasıdır. Arılar bu ürünü üretmek için en ilk iğne yapraklı ağaçlardan veya pek çok bitkilerin nektarlarından sentezlediği maddeleri, kendi salgıları ile kimyasal değişime uğratarak elde ederler. Propolis arınık etme özelliği ile kovanını hem dışarıdan gelecek tehditlere karşı korur hem de kovan içi arındırma sağlar. Çoğunlukla kahverengi olarak bilinen Propolis ’in rengi toplandığı bölgeye göre renk değiştirmekte ve şeffaf, kırmızı, sarı ve yeşil renklerde bulanabilir. Bin bir derde deva olan ve çok zengin olan Propolis Eski çağlardan günümüze kadar çeşitli hatalıkların tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Binbir çeşit Antioksidan içeren Propolis

Üzerinde pek çok çalışmaların bulunduğu Propolis bilim adamlarının ilgi odağı olmuş ve hastalıklar üzerinde etkileri bilimsel olarak araştırılmaya başlanmıştır. Yaygınlıkla kullanılan kavak türü Propolis içeriğinde 150’ye yakın biyolojik aktif bileşen olmak üzere 300 tür farklı bileşiğe rastlanmıştır. İçeriğinde zengin vitamin ve mineraller bulunan Propolis B1, B2, C, E vitaminlerine sahipken, birçok mineraller bakımından da oldukça zengindir. Arıların Kovanlarını bakterilere karşı koruyan Propolis, insanlarda da bakterilere ve hatta mantarlara karşı koruma özelliği bulunduğu saptanmıştır. Mantarlara karşı yok edici etkisi kanıtlanmış olan Propolis, tüm bu özelliklerinin yanında antioksidan koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Yetişkin ve çocuklar için bağışıklık sistemi güçlenmesi için kullanılan vazgeçilmez bir üründür. Propolis ‘in işlenmemiş olarak tüketilmesi güç ve balmumu benzeri bir madde ile karışık olduğundan tüketimi zordur. Propolis ‘in kolay sindirimi içi bal mumuna benzer maddeden %100 ayrıştırılması önemlidir. Bu işlem Propolis ‘in larva ve bitki kalıntılarından da ayrıştırılması sağlar. Bu yüzden doğadan elde edilen işlenmemiş ürünlerin tüketimi önerilmez.

Zeytin Yağlı Propolis
AntiOksidan Deposu Propolis Nedir?

Propolis’in Faydaları nelerdir?

Uzmanlar özellikle kış aylarında sık sık bağışıklık sisteminin güçlenmesine vurgu yapmaktadır. Peki, bağışıklık sistemini güçlendirmek için akla ilk gelen ürün nedir? Diye sorulduğunda uzmanlar Propolis yanıtını vermektedirler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli ve etkilerin hafif atlatılmasını sağlayan Propolis’in faydalarına daha detaylı göz atalım. Mikropları öldürücü, karaciğeri koruyucu, uçuk, Soğuk algınlığı, romatizmalı hastalıklar ve kanser gibi birçok hastalıkta tedavi edici ve koruyucu etkisi kanıtlanmıştır. Kalp damar sistemi, astım, bronşit ve göz sağlığı üzerinde koruyucu etkileri bulunmaktadır. Kanser hastalıkları üzerinde tedavi edici etkisi olan Propolis; meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane ve yumurtalık kanser türlerinde etkisi kanıtlanmış ve doktorlar tarafından tedavilerde aktif olarak tavsiye edilmektedir. Propolis ‘in karaciğeri zararlı maddelere karşı koruduğu yapılan çalışmalar sonucu görülmüştür. Propolis içerisindeki etken maddeler eden virüs ve enflüanza gibi virüsler üzerinde etkili olduğu ve yaraların kolay iyileştirilmesinde etkisi bulunduğu saptanmıştır. Bakterilere karşı anti etkisi olan Propolis ‘in ağız ve diş sağlığında kullanılan, diş eti ve ağız içi bakterilerden oluşan hastalıklarda tedavi edici özeliği de bulunmaktadır.

Propolis Nasıl Kullanılmalıdır?

Propolis nasıl kullanılmalıdır denildiğinde akla gelen iki soru; Propolis takviye bir ürün müdür? , doğal Propolis elde etmek mümkün müdür? O halde sorularınız giderelim. Arıların kovanlarını korumak için ürettiği Propolis sindirilmesi güç ve içeriğinde parazitlerin bulunması sebebi ile olduğundan