Balın Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Balın Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Her balın kendine özgü faydaları bulunmaktadır ancak balın sağlık açısından önemi sadece bu kadar değildir. Bal tüketmenin bu faydaların dışında da birçok faydası bulunmaktadır.

1- Bal tüketmek kanda bulunan atık maddelerin yakılmasına yardımcı olur. Böylece damarlarınızın açılmasına katkısı bulunmaktadır. Özellikle kalp hastalıklarına faydalıdır.

2- Balı sadece tüketerek değil, cildinize sürerek de faydasını görebilirsiniz. Saç kepeği ya da dermatit gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur.

3- Her gün bal tüketmek vücuda antioksidan etkisi göstermekte ve hafızanızın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Stres seviyesini düşürmektedir.

4- Sıcak suyun içine katılarak balın tüketilmesi sindirim sisteminizi rahatlatacak ve kabızlık gibi sıkıntılarınızı azaltacaktır.

5- Bal, boğaz ve ağız yaralarının iyileşmesinde büyük fayda göstermektedir. Öksürüğe ve öksürükten kaynaklı oluşmuş boğaz yaralarının hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

6- Balın sağlık açısından önemi bir diğeri ise kolesterol seviyenizi düzenlemesidir. İçindeki mikro elementler sayesinde kan değerlerinizi düzenlemektedir.

7- Balın içinde bulunan ciholin sayesinde karaciğeri temizlenmesinde ve güçlendirmesinde büyük rol almaktadır.

8- Bal; antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip olması nedeniyle yaraların temizlenmesine ve çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

9- Düzenli olarak bal tüketilmesi vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vermektedir. Böylece yorgunluğu azaltmaktadır.

10- Uyku problemleri yaşıyorsanız bal tüketmek uyku problemlerinizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda daha kaliteli uyumanızı sağlayacaktır.

Bal tüketerek sağlığınıza birçok yarar sağlayabilirsiniz. Tüm bu faydaları sağlayacak çeşitli bal türlerini ebalım üzerinden içiniz rahat bir şekilde alabilirsiniz.

Bal Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatımızda sıklıkla yemeklerde, tatlılarda özellikle kahvaltılarda bal tüketilmektedir. Tüketilen bu ballar her zaman çiçek balı ile de sınırlı değildir. Birbirinden farklı özelliklerde ve lezzette ballar bulunmaktadır. Balın sağlık açısından önemi ise çok büyüktür. Her bal türünün ise kendine özel faydaları bulunmaktadır. En çok bilinen bal türleri ve bu balların faydalarını kısaca özetleyebiliriz.

Akasya Balı

Akasya balı, Artvin yöresine özgü bir bal türüdür. Akasya ağacının çiçek özleri kullanılarak oluşturulan bu bal kendine özgü bir aromaya sahiptir. Akasya balının faydalarından ilki sindirim sistemini koruması ve güçlendirmesidir. Kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bel ağrıları, ağız yaraları, cilt lekelerinin giderilmesi ve bağırsak iltihabının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Anzer Balı

Rize yöresine ait bu bal çok farklı çiçeklerin özlerinin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bulunduğu yöreden kaynaklı etrafında ağaç olmadığı için sadece endemik çiçeklerin özütleri bulunmaktadır. Bu bal tüketildiği zaman hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmektedir. Bu yüzden yorgunluk hafifletici özelliği vardır. Besin değeri çok yüksektir. Birçok yara ve ağrının tedavisinde etkisi vardır. Ancak tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla tüketilmesi sonucunda ciddi yan etkiler yaratabilmektedir.

Ayçiçek Balı

Ayçiçek balı diğer ballara göre farklı bir tada sahiptir. Trakya bölgesinde ayçiçeği fazla yetiştiği için genellikle bu balın üretimi bu yörede yapılmaktadır. Bu balın sağlık açısından önemi ise doğal bir ateş düşürücüdür ve bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmektedir. Birçok kanser türünün tedavisine yardımcı olmaktadır.

Çam Balı

Çam balı Türkiye genelinde kolaylıkla üretilmektedir. Bu yüzden ülkemizde çam balı bulmak diğer bal türlerine göre daha kolaydır. Çam balının besin değeri diğer ballara göre düşüktür ancak boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen antibiyotik yapısı bulunmaktadır. Bu bal keskin bir kokuya ve tada sahiptir.

Çiçek Balı

Çiçek balı da çam balı gibi Türkiye’nin her yerinde üretilebilmektedir. Tadının diğer ballara oranla daha hafif olması nedeniyle mutfaklarımızda bulunan bal türü genellikle çiçek balıdır. Bu balın sağlık açısından önemi ise idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmesi, kalp rahatsızlıkları ve cilt sorunlarının giderilmesinde etkili olmasıdır.

Deli Bal

Bu balın üretim yeri Doğu Karadeniz’dir. Bu balın faydası ne kadar çok olsa da tüketimine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüketim miktarı günlük bir çay kaşığını geçmemelidir. Sinir bozuklukları, şeker hastalıkları, mide ve bağırsak problemleri, yüksek tansiyon için faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca sirke-bal karışımı yapılması metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kilo verilmesine doğal bir şekilde yardımcı olmaktadır.

Karakovan Balı

Bu bal da Organik arıcılık yapılan tüm bölgelerde yapılmaktadır. Bu ballar üretilirken hiçbir şekilde insan eli değmemekte, tamamen petek dahil her şey arılar tarafından üretilmektedir. Sağlık için önemli olan bu balın vücut direncini artırmak, mide ve boğazı temizlemek ve yaralarını iyileştirmek gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Kestane Balı

Kestane balı Karadeniz ve ege bölgesinde üretilebilen bir diğer bal türüdür. Koyu kahve renginde, biraz acı, kestaneye özgü tadı bulunmaktadır. Bu balın sağlık açısından önemi çok büyüktür. İçerdiği hidrojen peroksit nedeniyle yaraların iyileşmesine çok büyük etkisi bulunmaktadır. Antiseptik özelliğe sahiptir. Kas ağrılarının giderilmesinde, kemiklerin kuvvetlenmesinde ve kanın temizlenmesinde büyük rolü bulunmaktadır. Günlük olarak kestane balının tüketilmesi sağlık açısından çok yararlıdır.

Keven ve Kekik Balı

Keven Kekik balı, yüksek rakımlı yaylalarda yapılmaktadır.Adıyaman Malatya,Kayseri,Niğde,Van,Bitlis Erzurum Bingöl Agırlıklı üretilmektedir. Şeffaf, kekik kokuludur ve buruk bir tadı vardır. Enzim içeriği bakımından çok zenginlerdir. Soğuk algınlığına çok iyi gelir ve yaraları iyileştirmede büyük etkisi vardır. Egzama hastalığına iyi gelmektedir.

Keven balı da yüksek rakımlı yaylalarda yapılmaktadır. Bu ballar genellikle birbirinden ayrılamamaktadır. Keven balı yüksek miktarda anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Kana çok hızlı bir şekilde karışır. Kan yapıcı özelliği vardır. Antioksidan özelliğe sahiptir ve kalp kasını güçlendirmektedir. Kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklığına faydası büyüktür. Soğuk algınlığı, kronik enfeksiyon, astım, kronik yorgunluk tedavisinde kullanılmaktadır. Ebalım web sayfasında kekik ve keven balı bulunmaktadır.

Balın Zararı Var Mıdır?

Bal tüketmenin herhangi bir zararı yoktur ancak tüketilmesinin sakıncalı olduğu durumlar bulunmaktadır. Özellikle bal, bir yaşından küçük çocuklara kesinlikle yedirilmemesi gerekmektedir. Şeker hastalığı bulunan kişilerin ya da obezitesi olan kişilerin balı tüketmesi yine sakıncalı olacaktır. Düzensiz ve fazla tüketilen bal, kilo alımını hızlandırmaktadır. Aşırı dozda bal tüketilmesi sonucunda kusma, yüksek ateş baş dönmesi, ishal gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Dikkatli kullanılması sonucunda ise balın sağlık açısından önemi büyüktür.

Bal Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tükettiğimiz balın bizim için zarardan çok yarar olması için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerekir. Bunlardan birincisi gün içerisinde yetişkinlerin 6-10 tatlı kaşığı (50-80 gr), çocukların ise mevcut kiloları başına ortalama 1gr bal tüketmesi gerekmektedir. Bu miktarın üzerinde bal tüketmek vücuda zarar verebilir ve aşırı doz yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı şekilde belirtilen miktardan az tüketilmesi ise gerekli olan etkilerin görülmemesine neden olabilir. Özellikle tedavi amaçlı bal tüketiliyorsa düzenli olarak gerekli miktarda tüketilmesi büyük önem taşımaktadır.

Tüketilen balın kaliteli olmasına ve güvenilir bir yerden satın alınmış olması gerekmektedir. Balın sağlık açısından önemi büyüktür ancak tüketilen kalitesiz bal sizin için sağlıklı olmak yerine sağlığınızı bozacaktır. Bu yüzden her yerde satılan bala güvenmemek gerekir. Bazı ballarda üretimi hızlandırmak ve bal miktarını artırmak için bol miktarda şeker kullanılmaktadır. Kaliteli bir bal satın alarak sağlığınıza katkıda bulunmak istiyorsanız ebalım üzerinden güvenle bal satın alabilirsiniz. Çeşitli bal türler web sayfamızda bulunmaktadır. Web sitemizi ziyaret ederek balları inceleyebilir ve istediğiniz balı anında satın alabilirsiniz.