İtalyan Ligustica Gold ve Cordovan Ana Arı

İtalyan Ligustica Gold ve Cordovan Ana Arı

İtalyan ana arısı oldukça üstün arı ırklarındandır. Çok eskiden beri özelliklerini korumaktadır. Asıl vatanı Kuzey İtalya’dır. İtalyan ligustica gold ana arı ve cordovan ana arı türleri bulunur. İtalyan gold ana arılarının hepsi çok uysal ve çalışkandır. Bol yumurtlama özelliğine sahip arı ırkındandır. İtalyan arılarının belirgin yapısal özelliği, dillerinin uzun ve karınlarının yuvarlak olmasıdır. Dil uzunluğu yaklaşık olarak 6,4 ile 6,6 arasında değişmektedir. Genel olarak İtalyan ana arılarının rengi sarıdır. Bu arıların ortak özelliği sokma eğilimleri çok azdır. Hatta halk arasında sokmayan arı olarak bilinir. Üreyerek çoğalma kabiliyetleri çok yüksektir.

İlkbahar mevsiminde gelişimleri hızla ilerler ve yaz döneminde en üst seviyeye ulaşır. Arı ırkları içinde yavru yetiştirme eğilimi fazladır. Bununla birlikte oğul eğilimleri azdır. Çalışkan arılar oldukları için gelişimleri boyunca performansları yüksektir. En çok balı toplayan arılardır. Güzel görünümlü ve düzgün petek balı üretirler. Polen toplama yetenekleri diğer arı ırkları içinde oldukça yüksektir. Arı sürü üretme yeteneği üst seviyededir. Ayrıca hastalıklara karşı duyarsız olma özellikleri bulunmaktadır. Ebalim firması olarak İtalyan arılarını yüksek kalitede üreterek satışını yapmaktayız. Arı satış fiyatları ve detaylar için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

İtalyan Ana Arısının Genel Özellikleri

Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde Almanya’da ve Amerika’da toplamda 40 adet farklı türde İtalyan ırkına sahip ana arı bulunmaktadır. İtalyan ana arısı üretimleri için ülkemizde Akdeniz ve sahil kesimlerinde işlem yapılmaktadır. F1 ana arı daha sakin olmakla birlikte F2 F3 arılarında hırçınlık eylemi daha fazla olmaktadır. Balın verimi Karniyol arısına ya da Kafkas arısına göre daha düşüktür. İtalyan ligustica gold ve cordovan ana arı, ırkları, İlkbahar mevsiminde hızlı gelişmektedir. Aynı zamanda İtalyan arısının sakinliği ve doğurgan olması da ön plana çıkan özellikler arasında yer almaktadır. İtalyan ana arısının en belirgin özellikleri:

 • İtalyan ana arası iyi huylu ve sakin arı ırkları içinde yer almaktadır.
 • İtalyan gold ana arılarının yumurta atma özellikleri diğer arı ırklarına göre %40 oranında daha fazladır.
 • Diğer arı ırklarına göre bal toplama oranları daha yüksektir.
 • Diğer arı ırklarına göre bal toplama oranı biraz daha düşüktür. Örneğin; Kafkas arısı 20-kilogram topluyor ise İtalyan arı ırkı 15-kilogram nektar toplamaktadır. Yani, bal akım zamanı ile birlikte bal toplama oranı biraz daha düşüktür.
 • İtalyan kraliçe ana arı ile ana arının oğul eğilimleri özellikle 3. Yılda daha az olmaktadır.
 • Arı ırkları içerisinde petek örme kabiliyetleri oldukça yüksektir.
 • Yumurta atma kapasitesi günde 1500 ile 2000 yumurta arasında değişiklik göstermektedir.
 • İtalyan ligustica gold ana arı ırkı, sıcak bölgeler için uygun olan bir arı ırkıdır.
 • Ülkemizde özellikle Doğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne daha fazla uyum sağladığı gözlemlenmektedir.
 • İtalyan ligustica gold ana arı arı ırkının yağmacılık eğilimi özelliği vardır.
 • Bu arı ırkının yön bulma kabiliyetleri biraz daha zayıftır.

İtalyan Ana Arısının Genel Özellikleri

İtalyan ana arı ırkının diğer çeşitleri İtalyan ligustica ve gold ana arılarıdır İtalyan ligustica gold ana arı özellikleri nelerdir? İtalyan ligustica gold ana arısının rengi kırmızı portakal rengine benzer bir görünüme sahip olmaktadır. İtalyan gold ana arısına göre İtalyan ligustica ana arı bal verimi %50 oranında daha fazladır İtalyan ligustica gold ana arı gelişimi, İtalyan gold ve cordovan ana arı ile eşdeğerdir. Fakat bal tüketimi ve yağmacılık eğilimi ise daha az olmaktadır. Arı ırkları kapsamında arı yapısının saf olup olmadığı bazı analizlere göre belirlenmektedir. Bazı bölgelerde özellikle gezginci arıcılık yapılmaktadır ve gezginci arıcılık yapılan bölgelerde arı ırkları özellikleri yüksek oranda bundan etkilenmektedir. Gezginci arıcılık şeklinde benzer iklimlere sahip olan arılar, bulundukları bölgeye daha iyi ve daha hızlı bir şekilde adapte olmakta ve uyum sağlamaktadır.

Ligustica gold ana arı

Cordovan Ana Arı

Diğer önemli bir İtalyan arı ırkı ise cordovan ana arı adıyla anılmaktadır. İtalyan ana arı türü açık sarı renge sahiptir. Görünüm olarak kolayca ayırt edilebilecek özelliktedir. Cordovan ana arı özellikle estetik bir görünüme sahip olduğu için tercih edilmekte ve cazip görünmektedir. Safkan ana arılar suni tohumla elde edilen ana arılar olmaktadır. Bu şekilde elde edilen kraliçe ana arının bal verimi daha düşük olur. Bal verimini artırmak için farklı ırklara sahip olan arıların erkekleri ile çaprazlama sistemi yani melezleşme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Böylelikle bal verimlerini yüksek düzeyde artırmaktayız. Aynı zamanda yağmacılık eylemini de ortadan kaldırmış oluyoruz. F1 İtalyan kraliçe ana arı satışlarımız için bizlere ulaşabilirsiniz ve fiyatlarımız hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İtalyan ligustica gold ana arı

İtalyan cordovan ana arısı ile kıyaslandığında, ligustica ana arısı daha dayanıklı, daha dirençli ve hastalıklara karşı daha korunaklıdır. Aynı zamanda yavru çürüklüğüne karşı da direnç gösterdiği gözlemlenmiştir. İtalyan ligustica gold ana arı özellikleri içinde yumuşaklık, süreç konusunda isteksizlik, doğurganlık, endüstri, hastalığa karşı dirençlilik, çiçek balı toplamak eğiliminde olması dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, İtalyan ligustica ana arının bazı sakıncaları vardır ve bunlar içinde çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Bu sakıncalardan birisi canlılığından yoksun olmasıdır. Ayrıca, aşırı miktarda yavru yetiştirme eğilimi göstermektedirler. Aynı zamanda sürüklenme eğilimi oldukça fazladır.  Sürüklenme eğiliminin fazla olması kötü oryantasyon duygusundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bu durum dezavantaj sayılır.

1 Yorum