Polen ve Faydaları

Polen

Polen, bitkilerin üzerinde bulunan üreme organının başlarında bulunan üremeyi sağlayan hücrelerdir. Polen, arıların ana besin kaynağıdır. Bu şekilde yavrularını beslerler. Genç işçi arılarda polenler ile beslenir ve genç işçi arılar tarafından daha çok tüketilir. Arıların taşıdığı polenlerden çok farklıdır. Polen içeriğinde yüksek miktarda protein, yağlar, karbonhidratlar, lifler, amino asitler ve mineraller bulundurarak çok besleyici bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de çok değerli bir besin kaynağıdır. Çok besleyici bir ürün olduğu için tüketimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü fazla protein tüketimi, nedeniyle bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden gün içinde belirtilen ölçüden fazla tüketilmemelidir. Bu ölçü yarım tatlı kaşığı kadardır. Tercihiniz doğrultusunda tek tüketebilirsiniz ya da sebze ve meyve ile de yiyebilirsiniz.

Polen Elde Etme Yöntemleri

Arıların topladıkları polen insanların tüketiminde protein kaynağı olarak düşünülmektedir. Bu nedenle insan tüketimi için toplanan polenler tuzak yöntemi kullanılarak elde edilir. Böylece bal yapımı sırasında ayrıştırılması sağlanır. Çok farklı yapılarda geliştirilmiş polen tuzak modelleri bulunmaktadır. Ortak olarak çalışma prensipleri aynı olsa bile farklı çeşitlerin ortaya çıkmasının nedeni daha kolay ayrıştırma sağlamaktır. Bu modeller çekmece tuzağı ve ızgara levha tuzağı kısımlarından oluşur. Bu tuzaklar, arıların uçuş bölgesinin tavanına monte edilen hareketli levhalardır. Bu sayede içeri giriş ve çıkış anlarında polenler tuzaklara yapışarak toplanılır. Toplandıktan sonra yaş ve kuru halde tüketimi gerçekleştirilir. Eğer kuru halde tüketimi yapılacak ise özel bir şekilde kurutma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem 45 derece sıcaklık civarında kurutulup oda sıcaklığında saklanabilir. Bir diğer şekli ise 5 derecede ve -15 derecede uygun koşullarda saklandığında, birkaç yıl besin değerlerini kaybetmeden kullanılabilir. Bu besinler için en uygun saklama yöntemi her zaman buzdolabıdır.

Polenin Faydaları

Polen yiyecek insanların mutlaka arı ve alerji testi yapması gereklidir. Alerjisi olan bir insan, bu kuvvetli besini asla tüketmemelidir. Aynı şekilde 1 yaştan küçük çocuklara da yemesi için verilmemelidir. Firmamız ebalim tarafından satışı yapılan polenin, faydaları ise saymakla bitmez bütün vücut için ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. Cilt, mide, bağırsak, üreme sorunu, kas gücü, beyin hastalıkları ve daha birçok hastalığa fayda sağlamaktadır.