Saf Katkısız Bal Çeşitleri

Saf Katkısız Bal Çeşitleri

Saf Katkısız Bal çeşitleri Türk kahvaltılarının vazgeçilmez bir parçasıdır. İçeriği sayesinde sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Örneğin mikrop öldürücü özelliğinden dolayı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Mide, karın ve bağırsaklarda oluşan hastalıkların ya da ağrıların hafifletilmesinde balın yararı bulunmaktadır. Bal çeşitlilik bakımından da zengindir. Genelde sadece 2 çeşit bal bilinse de ondan fazla bal çeşitleri bulunmaktadır. Balların yararlarından yararlanılması için balın kaliteli ve organik olması gerekmektedir. Ebalım olarak bütün ballarımız tamamen organiktir.

Bölgelere Göre Bal Çeşitleri

Karadeniz Bölgesi

 • Anzer Balı: Anzer balı Rize’nin Ayder bölgesinde üretilmektedir. Oldukça ünlü ve yaygın tüketilen bir bal türüdür. Anzer balı sadece Ayder yaylasında yetişen endemik bitkilerden elde edilmektedir. O yılın iklim şartlarına bakılarak genelde ağustos başında balın hasadı başlamaktadır. Balda hiçbir katkı maddesi bulunmamakta ve ısıl bir işlemden geçmeden yapılır. Bal yapımında 40 dereceden yükseğe çıkılması durumunda balın içeriğindeki polenler ve enzimler yok olacağından dolayı anzer balı soğuk sağım tekniği ile yapılmaktadır. Anzer balının birçok faydası bulunmaktadır. Bu bal genelde kahvaltılarda tercih edilmemektedir. Çoğunlukla hastalıkları iyileştirmek için bu bal tüketilmektedir. Balın içerdiklerinden dolayı büyük bir enerji ve güç vermektedir. Bu yüzden de sporcular bu balı doğal bir enerji deposu olarak sıklıkla tüketmektedir. Çoğu hastalık, ağrı ve yaralarda anzer balının faydaların görülmüştür. Yapısı gereği ağır bir bal olduğu için anzer balı kararında tüketilmelidir. Anzer balı, bal çeşitleri arasında fiyat olarak diğer ballara oranla daha yüksektir. Bunun sebebi de sağladığı faydalar ve üretim şartlarıdır.
 • Akasya Balı: Akasya balı Artvin yöresinde üretilmektedir. Akasya ağacının çiçek özlerinden elde edilen bu balın kendine özgü bir aroması bulunmaktadır. Bu bal bütün ballar içerisinde en iyisi olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebebi ise akasya ormanlarındaki kara kovanlarından elde edilmesidir. Akasya balının da birçok sebebi bulunmaktadır. Sinir sistemi için güçlendirici ve koruyucu bir özelliği bulunmaktadır. Akciğer hastalıklarında, ağızda oluşan yaralarda, bel ağrılarında, cilt lekelerinde ve hafızanın güçlendirilmesinde büyük yararı bulunmaktadır.
 • Ayçiçek balı: Ayçiçeklerin yoğun olarak yetiştiği Trakya bölgesinde bu balın üretimi yapılmaktadır. Fakat Ayçiçek balı çabuk bir şekilde şekerlenmektedir. Bu yüzden daha çok çiçek balı ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Vücuda zindelik verir, ateş düşürücü bir etkisi bulunur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunların yanında kanser tedavilerine yardımcı olaraktan kullanılmaktadır.

Ege ve akdeniz Bölgesi

 • Çam balı: Çam balı, bal çeşitleri arasından yaygın olarak kullanılan bir türdür. Bu balın en iyi özelliği bozulmadan ya da donmadan yıllarca tüketilebilmesidir. Çoğunlukla Akdeniz ve ege bölgelerinde üretilmektedir. Arıların çiçeklerden değil çam ağaçlarının reçinelerinden elde ettikleri salgılar ile yapılmaktadır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında işlenmektedir. Rengi koyu kahverengidir. Tadı diğer ballara göre daha keskindir. Boğaz ağrılarına çam balı çok iyi gelmektedir.
 • Çiçek balı: Ülkemizde bal çeşitleri arasından en çok tercih edilen bir baldır. Arıları çiçeklerden topladıkları polenler ile elde edilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kalp hastalıkları ve idrar yolları hastalıkları için yararları bulunmaktadır. Aynı zamanda sivilceli ciltler ile mücadele etmektedir. Yaşlanmayı geciktirir ve kilo kontrolünü sağlar.
 • Hayıt balı: Genelde Akdeniz bölgesinde üretilmektedir. Temmuz aylarında çiçek veren hayıt adında bir bitkiden elde edilmektedir. Bu bal çeşidi insanlar tarafından çok bilinmese de birçok faydası bulunmaktadır. İlk hasattan sonra rengi kırmızıdır fakat daha sonra rengi koyulaşmaktadır. Geç şekerlenmesinden dolayı da kaliteli bir baldır. Hoş bir kokusu bulunmaktadır. Kansere karşı koruyucu bir özelliği bulunmaktadır. Hayıt balının düzenli tüketilmesi ile birlikte vücut direnci artmakta ve hastalıklara karşı bir kalkan oluşturmaktadır.

Doğu karadeniz Bölgesi

 • Deli bal: Doğu Karadeniz’in Kaçkar dağlarında üretimi yapılmaktadır. Diğer bir adı ormangülü balıdır. Yayla çiçeklerinden ve ormanda yetişen çiçeklerden elde edilmektedir. Safkan Kafkas arıları bu balları ürettikleri için oldukça özel bir baldır. Kendine özgü bir aroması ve tadı bulunmaktadır. Deli bal tatlandırıcı olaraktan kullanılmaktadır. Şeker hastalıklarında, sinir bozukluklarında, yüksek tansiyonlarda, bağırsak ve midede olan sorunlarda deli bal çok faydalı olmaktadır. Aç karnına bir kaşık deli bal yemek boğazı ve midenin temizlenmesine neden olmaktadır. Fakat deli balın fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Günlük 1 kaşıktan fazla tüketimi sakıncalıdır. Bal çeşitleri arasından fazla tüketildiğinde zararlı olabilecek bir baldır.
 • Ihlamur balı: Bu bal türü ıhlamur ağaçlarına kovan yapan arıların ağacın çiçeklerinden aldıkları nektarlar ile yapılmaktadır. Daha çok Rize, Yalova, Artvin ve bursa yörelerinde bu balın üretimi yapılmaktadır. Ihlamur balının üretimi diğer ballara göre daha zor olmaktadır. Bu balın kıvamı ve tadı diğer ballardan epey bir farklı olmaktadır. Kıvamı daha koyu ve kokusu farklıdır. Sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kanserden koruma etkisine sahiptir. Öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Stresi azaltmaya yardım eder. Migren ağrılarının hafifletilmesine neden olur. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarında iyi bir etkisi bulunmaktadır. Bal çeşitleri arasında çok popüler olmasa da birçok faydası bulunmaktadır.
 • Karakovan balı: Karadeniz bölgesinde üretilen karakovan balı, ilkel yollardan yapılan bir bal türüdür. İçi boş bir kütüğe arıları koymakla üretilen bal en doğal ballar arasında yer almaktadır. Çok doğal bir bal olmasından dolayı peteklerin süzülmesine gerek duyulmadan doğrudan tüketilebilmektedir. Bu balın özellikle kışın tüketilmesi kış mevsiminde oluşacak hastalıklara karşı bir kalkan görevinde olacaktır. Bu balın sabah bir tatlı kaşığı tüketilmesi ile mide ve boğaz temizlenmiş olur. Bu bal da aşırı derecede tüketilmemelidir. Aynı zamanda 1 yaşından küçüklerde bu balın tüketilmesi sakıncalı olmaktadır.
saf katkısız bal çeşitleri
Saf Katkısız Bal Çeşitleri
 • Keçiboynuzu balı: Keçiboynuzu ağaçlarından yapılan ballara keçiboynuzu balı denilmektedir. Bu bal kalsiyum kaynağı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda içeriğinde e vitamini bulunmaktadır. Bunlar sayesinde de kemik erimesine, kansızlığa, gribe, soğuk alınlığına ve öksürüğe iyi gelmektedir. Nefes darlığına oldukça yararı bulunmaktadır. Kalp için faydalıdır. Çarpıntıyı önlemeye yardımcı olur. Bal çeşitleri arasından içerik bakımından en faydalı ballar arasındadır.

Doğu Anadolu,Güneydoğu anadolu bölgesi ve İçanadolu Bölgesi

 • Kekik balı: Kekik balı ege, doğu Anadolu ve iç Anadolu yaylalarında yetişen kekiklerden elde edilmektedir. Tat bakımından buruk bir tadı vardır. Fakat faydaları bakımından zengindir. İçeriğinde bolca enzim bulunmasından dolayı antiparaziter bir etkiye sahiptir. Egzama, mide ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ve yaraların hızlı bir şekilde iyileştirmesini sağlamaktadır.
 • Kestane balı: Kestane balı kestane ağaçlarından elde edilmektedir. Rengi koyu kahverengidir. Kıvamı yoğun değil daha akışkan bir yapıdadır. Geç şekerlenmektedir. Antioksidan özelliğine sahiptir. Kansere karşı tedavilerde yardımcı olarak tüketilmektedir. Kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur. Ve kanın temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Lavanta balı: Lavantanın yoğunluklu olarak bulunduğu Isparta da üretilmektedir. Lavanta çiçeklerine kovan yapan arıların çiçeğin nektarlarını toplamasıyla bu bal ortaya çıkmaktadır. Bal çeşitleri arasında tadı normal ballara göre daha farklıdır. Haziran ayında hasatı yapılmaktadır. Lavanta çiçeğinin nektarlarından yapıldığı için güzel bir kokusu bulunmaktadır. Lavanta balının düzenli kullanılması sinir sistemine iyi gelmektedir. Bazı cilt hastalıklarında iyileştirici bir etkiye sahiptir. Karaciğer ve mide hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kalbe iyi gelmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasına neden olmaktadır.
 • Narenciye balı: Akdeniz bölgesinde üretilen bu bal çeşidi narenciye ağaçlarından yapılmaktadır. Meyve ağaçlarından yapıldığı için içeriğinde bolca C vitamini bulunmaktadır. Kramplara ve sinirlere iyi gelmektedir. Aynı zamanda karaciğer hastalıklarına karşı iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır. Bal çeşitleri içerisinden uygun fiyatlı olan bir bal türüdür.
 • Püren balı: Püren bitkisinden elde edilen püren balı hafif acı ve farklı bir yapıya sahiptir. Anzer balına benzer olarak nadir olarak üretimi yapılmakta ve bu yüzden değerli bir bal olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonlarına ve karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Enerji ve güç veren bir baldır. Aynı zamanda yanıkların ve yaraların tedavilerinde oldukça faydalı bir baldır.